Wyroby z drewna są niezwykle trwałe. Odznaczają się wieloma cudownymi cechami. Warto je wybierać

Posted on 11/07/2019 7:37am

Badając drewno pod względem wytrzymałości musimy stwierdzić, że nie jest to z pewnością perfekcyjny materiał. Gdy porównamy je z metalami, kamieniem lub ceramiką, to zdamy sobie sprawę, że wytrzymałość drewna w znacznym stopniu zależy od warunków składowania.
odnośnik do www
Author: Pierre-Selim
Source: http://www.flickr.com
Sama trwałość to po prostu odporność na oddziaływanie elementów niszczących. W najbardziej znaczącym stopniu ma wpływ na nią wilgotność. Złe warunki przechowywania materiału czy wyrobów wpływają w sposób istotny na degradację materiału. Najistotniejszymi czynnikami niszczącymi drewno są grzyby rozkładu szarego oraz białego, a takżeataki szkodników pierwotnych i wtórnych. Z reguły wytrzymałość ocenia się dzięki przemianom cech fizycznych i mechanicznych tkanki drzewnej. Na wytrzymałość drzewa w sporej mierze decyduje wiek wycięcia drzewa. Im młodsze drzewo tym zupełnie większy udział drewna młodego.

Pragniemy Cię zachęcić do równie fajnych wpisów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę meble dla młodzieży i przeglądaj to, na co będziesz miał chęć.

Jego gęstość jest bardzo niska, z kolei sama trwałość znacznie gorsza.

Starsze drzewa mają znacznie większy udział drewna wspaniale ukształtowanego. Źle jest również tworzyć elementy z drewna drzew starszych, jakie w znakomitym stopniu zakończyły czas rębności. Starsze drzewa posiadają znaczniejszą ilość drewna twardzielowego, jakie jest naturalnie zaimpregnowane. Drewno urozmaicone zostaje garbnikami, olejkami eterycznymi i pochodzącymi z natury gumami. Sama twardziel podczas wegetacji jest zupełnie izolowana z procesów przewodzących. A to powoduje, że drzewo to ma w znaczniejszym stopniu niższą wilgotność niż drewno nietwardzielowe.meble
Author: David Costa
Source: http://www.flickr.com
Dzięki zastosowaniu mniej kosztownych surowców realne jest znaczniejsze zmniejszenie cen skończonych produktów drewnopochodnych. Razem z atrakcyjniejszą ceną obniża sięjednakże wytrzymałość. Wyroby z drewna litego charakteryzują się bardziej znacznym czasem korzystania z nich, jednak są na pewno kosztowniejsze niż meble z tworzyw drewnopochodnych. Nie każdy musi mieć jednak meble bardzo trwałe. Idealnym zamiennikiem jest sklejka (polecana strona www). Jest to powszechne tworzywo drewnopochodne. Robi się je z fornirów, a pojedyncza warstwa takiego materiału ma około jednego milimetra. Forniry predestynowane do budowy sklejki pozyskuje się przez wykrawanie obwodowe. Bardziej udany efekt wizualny można jednak uzyskać przez skrawanie płaskie pryzmy.

Tags: drzewa, meble