W przypadku jeśli chcesz odliczać wydatki powiązane z zastosowaniem pojazdu w przedsiębiorstwie, powinieneś prowadzić ewidencję

Posted on 06/04/2022 7:29am

Właściciele przedsiębiorstw najczęściej poszukują oszczędności, żeby jak najwięcej zarobić. Nie każdy orientuje się, że jest ewentualność ewidencjonowania przebiegu pojazdu, przez co można wliczyć w koszty prowadzenia działalności wydatki powiązane z kupnem paliwa czy eksploatacji auta.
Warto o tym pamiętać, ponieważ można na tym dużo uzyskać.


To nie bywa skomplikowane


Ewidencja przebiegu pojazdu określana potocznie „kilometrówką” pozwala wykazać liczbę przejechanych kilometrów i policzyć poniesione z tego względu wydatki na paliwo. Podobną ewidencję prowadzi się w równym stopniu dla celów podatku dochodowego, jak także Vat, ale trzeba spełniać konkretne warunki.

Zachęcamy Cię, abyś kliknął na hiperłącze do witryny. Tam wyszukasz kolejne szalenie ciekawe informacje na pokrewny temat do tego, który opracowaliśmy na tej stronie.

W wypadku podatku dochodowego pod uwagę bierze się samochody, które nie zostały zaklasyfikowane jako środki trwałe przedsiębiorstwa. Takim autem może być zarówno pojazd właściciela firmy, jak także pracownika. Żeby móc zainkasować zwrot wydatków z tego tytułu, potrzeba prowadzić niesamowicie dokładną ewidencję, ale nie potrzeba się tego obawiać, ponieważ teraz można skorzystać z bardzo funkcjonalnych programów i aplikacji, które pozwalają prowadzić taką ewidencję szybko oraz łatwo.


Ewidencja przebiegnie łatwo oraz szybko


wyobrażenie - firma
Author: Ministerio Bienes Nacionales
Source: http://www.flickr.com


Ewidencja przebiegu pojazdu z dobrym programem nie przysporzy problemu, ale należy przypilnować, by wszystko bardzo dokładnie wpisać. Przepisy wytyczają, co powinno znaleźć się w tego rodzaju dokumencie, jak też kto powinien potwierdzić go podpisem. Ewidencja przebiegu powinna zawierać takie informacje, jak numer, dane osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny i pojemność silnika, opis trasy, cel wyjazdu i datę, jak również ilość rzeczywiście przejechanych kilometrów, stawkę za kilometr oraz pełną kwotę stanowiącą pomnożenie ilości przebytych kilometrów przez stawkę. Trzeba pamiętać, że stawka za kilometr zależna bywa od pojemności silnika wozu i określana stosownymi zapisami.
W przypadku, jeżeli właściciel zakłady zdecyduje się skorzystać ze specjalnego programu do wykonywania ewidencji, wystarczy że wprowadzi informacje do właściwych tabelek, a potem wydrukuje dokument i złoży podpis.


Rzeczona ewidencja pomaga ograniczać koszty powiązane z działalnością, więc dobrze ją prowadzić. Trzeba również pamiętać, że przepisy bardzo często się zmieniają, więc powinno się to śledzić.

Tags: części, system, formularz, osoby