W jakich sytuacjach podpisywana jest umowa faktoringu i komu mogłaby ona pomóc?

Posted on 07/04/2022 7:28am

Utrzymanie tak zwanej płynności finansowej to kwestia kluczowa dla wszystkich między innymi przedsiębiorców. W niektórych wypadkach nie opłacenie we właściwym czasie jakiejś opiewającej na dużą sumę faktury może prowadzić nawet do bankructwa i zamknięcia spółki.


Co można wykonać, aby zachować wspomnianą płynność? Przykładowo wtedy, kiedy pewien świadczeniodawca otrzymał już zapłatę, ale nie oddał towaru? W takich sytuacjach można by wykorzystać tak zwany faktoring. Jest to wykup przez podmiot, który wykonuje taką usługę (jest on nazywany faktorem) tzw.

Widzisz obecnie ciekawy artykuł, ale bez obaw kliknij również pomocny artykuł (http://www.aureus.pl/ubezpieczenia-rolnicze-i-inne/), a znajdziesz interesujące informacje na omawiany temat.

nie przeterminowanych zobowiązań przedsiębiorstw, jakie w tego typu okoliczności nazywane są jako faktoranci. Zobowiązania te są przynależne do firmy, która jest dłużnikiem. W usłudze faktoringu występują zatem trzy strony. Faktor wypłaca faktorantowi od 80 do 100 procent należności wykupionej faktury za dany towar czy przeprowadzoną dla odbiorcy usługę. Warto jednak dodać, że za usługę faktoringu faktor pobiera określoną prowizję. W praktyce więc to nie przedsiębiorca a faktor musi oczekiwać na jej opłacenie przez odbiorcę.
psycholog
Source: flickr.com


Tego typu faktoring to usługa, która jest prowadzona dla spółek albo organizacji, jakie mogą wystawiać faktury z odroczonym czasem zapłaty. Aby móc korzystać z tej usługi należałoby uprzednio podpisać z faktorem odpowiednią umowę.


Jest ona zawierana na czas nieokreślony, co stanowi przewagę nad na przykład umowami kredytowymi, jakie zazwyczaj zawierane są na określony wyżej przedział czasu. Nie ma więc wymogu cyklicznego podpisywania umowy co np. rok. Kolejną zaletą faktoringu jest możliwość szybkiego podpisania umowy faktoringu.

Tags: firm, czasu, umowy, płatności, prawa