W jaki sposób sprawić aby urząd administracji publicznej dobrze funkcjonował?

Posted on 12/10/2018 7:23am

Częstokroć narzekamy na działanie urzędów i urzędników. Naszym zdaniem działają za wolno lub nieprofesjonalnie. Wszystkie te odczucia zwykle są subiektywne. Ustalając coś w powiecie lub w gminie często już od początku jesteśmy poddenerwowani, toteż łatwiej jest nam wzbudzić w sobie pejoratywne emocje. Niekiedy po prostu odczuwamy obawę w obliczu władzy - zwłaszcza łatwo o takie uczucia w wypadku osób starszych, częstokroć zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu


administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Każde te emocje i wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz faktyczności.
Pierwszy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do rejestru uprawomocnionych do głosowania pewien czas spędziłem w kolejce za starszymi paniami które to z jednej strony zestresowane były tym iż muszą uzyskać jakiś papier, zaś z drugiej strony były nieco zagubione. Oceniały one pracę urzędniczek jako złą, pomimo że nie było rzeczowego powodu do podobnych ocen. Emocje zakłóciły ich percepcję. Kwadrans wyczekiwania w ogonku nie jest powodem do skarg.
Na czym zatem powinna polegać dobra ocena (ciekawe ocenie pracownika - https://www.behavio.pl/) funkcjonowania administracji publicznej? Z pewnością powinna być obiektywna i pozbawiona emocji. Dobrze więc by ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, wiadomo bowiem iż nie można być sędzią (zobacz dotacje unijne na innowacje) we własnej sprawie. Jednostka taka do zrealizowania oceny musi odnaleźć stosowne narzędzia.
Jednym z podstawowych może być tak zwany audyt, zatem procedura polegająca na zadaniu opracowanych przedtem standardowych pytań tyczących się badanej sfery albo też ogólnych. Pytania winny posiadać postać anonimowej ankiety a poddawani jej pracownicy powinni być pewni iż nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w doskonaleniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj
Współcześnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur w których jednym ze składników byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Metoda ta została wypracowana w oparciu o wytyczne Wspólnoty Europejskiej oraz jest elementem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.

Tags: władzy, administracji