Urodzenie smyka to przepiękny dzień i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Posted on 14/01/2022 7:44am

Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał okrągły rok.


Niejedna mama uzna, że pierwszy rok brzdąca bywa kluczowy.
pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com


Jest to okres, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko lub pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która będzie mogła mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim maleństwie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne jest to, żeby rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego berbecia.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź tutaj szkolenie dla handlowca podobne materiały - one również są warte zainteresowania.

Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie może być również niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najgorszym przypadku dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało kto dzisiaj zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można także ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.

Tags: cena, rok, składki, kraj