Szkła do wina, koniaku, nalewek to istotna część wyposażenia domu

Posted on 08/05/2020 7:30am

W jakim kieliszku podawać wino czerwone, a w którym białe ? Po czym rozpoznać szkło do brandy oraz likieru? Sprawdź, czy wiesz, w jakim szkle serwować różne trunki. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni stosowną oprawę nie wyłącznie w trakcie spotkania przy drinku z kolegami, ale także podczas kilkudaniowego obiadu.
Butelka wina
Author: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Source: http://www.flickr.com
Podobnie jak „szata zdobi człowieka”, tak kieliszek wino bądź nalewkę. Dekoracyjne szkła, oprawione w ornamenty zrobione z brązu zalanego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, kieliszki do wina z motywem winorośli, czy szkła do szampana ze stylizowanymi serduszkami, uprzyjemnią wieczerzę z przyjaciółmi czy nastrojowy wieczór przy kominku. Smakosze wina wiedzą, że wino białe, czerwone i szampan pije się w różnorodnych kieliszkach. Ich typ zależy przede wszystkim od tzw. bukietu wina, który to wydobywa kieliszek w należytym kształcie.

Wino czerwone wymaga dużych, obszernych kieliszków, by stykało się z atmosferą na jak największej powierzchni. To „otwiera” wino. Wino białe potrzebuje mniejszego kieliszka, o węższym kielichu ażeby bardziej skondensować zapach. Kieliszki do wina powinny być stworzone z przezroczystego szkła, tak aby odcień napitku był widoczny. Szkło musi być cieniutkie, aby można było ogrzać wino ciepłem rąk, dla wydobycia pełni zapachu. Nóżka winna być dostatecznie długa żeby móc za nią złapać, gdy wino jest dostatecznie ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest niewskazane. Rozmiar szkła powinien być na tyle duży by zapewnić zakręcenie winem celem wydobycia pełni zapachu. Warto przypomnieć, iż kieliszki napełnia się winem (kliknij) do 1/3 pojemności.

Szkła do białego wina. Idealny kieliszek do wina białego posiada wysoką nóżkę i jest cienki. Czasza ma układ tulipana z subtelnie rozchylającymi się krawędziami. Jest mniejszym aniżeli kieliszek do wina czerwonego ponieważ białe wino nie wymaga na swojej nawierzchni dużego kontaktu z atmosferą. Wino (zobacz: witryny chłodnicze) białe ma subtelny aromat, który mógłby „zgubić się” w większym kieliszku. Nowa promocja: polecane kieliszki do koniaku.
wino
Author: Stefan Muth
Source: http://www.flickr.com
Kieliszki do szampana. Kieliszek smukły, zmniejszający się ku górze. Taki układ pozwala obserwować musowanie oraz sprawia, że bąbelki nie uciekają zbyt prędko. Kieliszki takowe możemy zakupić również w sklepie on-line. W tym celu należy wystukać w wyszukiwarkę frazę: kieliszki do koniaku lub kieliszki do nalewki Krosno. Cała oferta jest tu:

Tags: kieliszki, wino, szkła, Krosno