Oświetlenie - jakie wybrać do kuchni czy pokoju?

Posted on 14/03/2019 10:05am

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem wykończeniowym wnętrz. Jego wybór oparty jest najczęściej na upodobaniach estetycznych. Jednakże aranżację oświetleniową powinniśmy zaplanować w taki sposób, by w mieszkaniu czuć się komfortowo, bez względu na porę dnia. Lampy do kuchni są bardzo istotne. By pracowało się w niej wygodnie, warto postawić na kilka źródeł światła. Poza główną lampą oświetlającą pomieszczenie, dobrze jest pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym, które oświetli przestrzeń roboczą.

żyrandol
Author: Dmitry Boyarin
Source: http://www.flickr.com
Należy pamiętać, iż główne lampy do kuchni powinny dawać rozproszone światło, które nie będzie męczyło wzroku nawet przy kilkugodzinnym przebywaniu w pomieszczeniu (lampy do kuchni). Dla efektów dekoracyjnych, można wybrać taśmy LED, które dodadzą klimatu całości aranżacji. Podczas gotowania w kuchni będziemy potrzebowali doświetlenia kilku punktów, stąd oprócz jednego – głównego światła, stawiamy także na to, aby najważniejsze miejsca, które wykorzystujemy w codziennych czynnościach były właściwie rozjaśnione, kiedy tego potrzebujemy.

Ponieważ w kuchni stosunkowo łatwo o zabrudzenia, najlepiej postawić na elementy, które szybko będzie można przemywać. Nieco odmienne zadanie czeka nas, kiedy kupujemy żyrandol do salonu (Lampy i Lampki). Oferta dostępna na rynku jest niezwykle szeroka. Lampy wiszące do salonu muszą współgrać z wnętrzem a jednocześnie nadawać mu niepowtarzalnego charakteru. Niezwykle istotne jest to, aby żyrandol do salonu był nie jedynie ozdobny, ale również pasował do rozmiarów pomieszczenia. Zbyt wielki w niewielkim pomieszczeniu nie tylko będzie męczył oczy, ale przytłoczy całość aranżacji salonu.Lampy wiszące do salonu najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach (przykłady lamp wiszących). Żyrandole nie koniecznie muszą być bardzo wymyślne. Dla osób ceniących styl minimalistyczny, proponuje się na przykład żyrandole w postaci kul wykonanych z papieru. Wpadką może okazać się zakup oświetlenia przed zaplanowaniem i wyposażeniem wnętrza. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia czy pokój, oświetlenie powinno być jednym z ostatnim elementów wykończenia, wtedy bowiem dowiemy się jaki typ oświetlenie będzie odpowiedni do umeblowania oraz jaki zagwarantuje najlepsze światło dla wnętrza zaaranżowanego w konkretny sposób.

Tags: oświetlenie, żyrandole, elementy