Na jakie rzeczy zwrócić uwagę kupując drewno do kominka? Co będzie najistotniejsze w tej kwestii?

Posted on 13/01/2020 7:30am

Drewno do kominków jako opał musi spełniać określone cechy. Co ważne powinno być gęste, twarde i suche. Do kominka najbardziej odpowiednie są na pewno kawałki drewna o długości dwadzieścia-trzydzieści centymetrów, najlepiej je przecinać na pół lub jeszcze drobniej. Wybierając drewno do palenia w kominku, musimy wziąć pod uwagę parę istotnych parametrów. Zwracajmy więc uwagę na jego gęstość, na stopień twardości jak i łupliwość, oprócz tego ważne będą jeszcze zawartość kory oraz stopień wysuszenia.


kominek
Author: kazy79
Source: http://www.flickr.com/photos/kazy79/407479661/
To te czynniki w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, o ilości wyemitowanego ciepła i ilości dymu, jaki jest nieodzowną częścią spalania. Im bardziej suche drewno do kominka, tym jest bardziej twarde, więc może oddać więcej ciepła, gdyż jest bardziej kaloryczne. Suchsze drewno pali się mniejszym płomieniem aniżeli bardziej wilgotne, ale za to spalanie suchego trwa dłużej - polecam to drewno kominkowe z Piaseczna. Tak wiec, pomimo że więcej kosztuje, to jest bardziej ekonomiczne. Drewno nie powinno mieć zbyt dużo kory, bo sporo to zaniża jego wartość opałową. Twardsze drewno jednakże ciężko porąbać na mniejsze kawałki.

By rozłupać pień na mniejsze części trzeba używać dobrze naostrzonej siekiery z ostrzem w kształcie klina. Do tego mniej wysiłku włożymy w rąbanie, jak użyjemy siekiery lżejszej z dłuższym trzonkiem, aniżeli ciężkiej z krótkim uchwytem. Kaloryczność drewna na opał, to znaczy jego wydajność jest zależna od gęstości po wysuszeniu. Paleniu dość twardego materiału towarzyszy niewielki płomień, lecz za to oddaje on większą ilość ciepła. W ten sposób spala się wolniej, dlatego też wymaga rzadszego podkładania. W efekcie, chociaż więcej kosztuje, może okazać się bardziej ekonomiczne, z pewnością zajmie mniej miejsca, aniżeli w przypadku drewna miękkiego.

Omawiany materiał jest dla Ciebie interesujący? Z pewnością zainteresuje Cię również nowa treść (http://pro-trans.wroclaw.pl/), która posiada zbliżone tematycznie zagadnienia.Duży procentowy udział kory zmniejsza wartość opałową drewna kominkowego. Kupując w związku z tym drewno o sporej zawartości kory, powinniśmy zamówić czasem aż trzykrotnie większą jego ilość, niż takiego, co ma jej mniej (strona www).

Niezwykle nam przyjemnie, że przeznaczyłeś swój czas, żeby przeglądnąć nasz artykuł. Jeżeli masz ochotę na więcej, to kliknij w link (http://www.emmi.pl/realizacje/zabudowy-kuchenne) i przenieś się do następnej strony.

Wartość opałowa drewna wilgotnego jest niezbyt duża, większa część energii cieplnej jest użyta do odparowania wilgoci. Niezbyt dobrze wysuszone drewno kominkowe będzie się dymiło, dlatego też ciężej je będzie rozpalać. W jakim miejscu powinno się kupować takie drewno? Tylko w specjalistycznych punktach, jest ich całkiem sporo w naszym kraju, tak jak przykładowo drewno do kominka Piaseczno.

Tags: pień, opał, spalanie