Kim jest komornik, jakie wykonuje obowiązki i kto zdoła nim być?

Posted on 23/02/2021 7:47am

Wizyta komornika z pewnością wielu osobom nie kojarzy się za dobrze. I nie ma się co dziwić, bowiem komornik sądowy jest osobą, jaka zajmuje się rozwiązywaniem roszczeń cywilnych powiązanych z przymusem egzekucyjnym. Komornik zajmuje się więc egzekwowaniem należności od różnorodnych dłużników.


Oczywiście fach komornika jest ogromnie odpowiedzialny, ponieważ komornik (hiperłącze) również podlega pewnym normom oraz regulacjom. Na przykład po odebraniu należności od dłużnika komornik ma zobowiązanie wydać je podczas czterech dni osobie, jaka jest do tamtej należności upełnomocniona. Jeżeli tego nie poczyni wtedy musi zapłacić odsetki za zwłokę.

Oczywiście komornik pełni również multum innych ważnych zadań, o których zdołasz przeczytać na przykład w Internecie po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej frazy komornik Stargard licytacje. M.in. przeprowadza on dodatkowo spis inwentarza, dodatkowo na rozkaz prokuratora bądź też sądu wykonuje protokół stanu faktycznego przed wydaniem orzeczenia albo także przed zainicjowaniem procesu w sądzie.

Kalkulator, dokumenty i okulary
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
A kto może wykonywać pracę w zawodzie komornika? Jako komornik Goleniów mogą pracować osoby, jakie zakończyły 26 lat, posiadają uznanie obywatelstwa polskiego polskie, mają zniewalającą opinie, do tego osoby takie nie mogą być podejrzane czy również karane za jakieś wykroczenie. Komornikiem może zostać również ktoś, kto ukończył aplikację komorniczą oraz zdał odpowiedni egzamin, ponieważ do pracy komornika konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Mało tego osoba, jaka chce pracować na stanowisku komornika musi także przez co najmniej 2 lata pracować jako asesor komorniczy. Dodatkowo osoba taka musi znamionować się odpowiednim stanem zdrowia, który nie będziesz przeszkadzał jej w wykonywaniu swoich obowiązków profesjonalnych. Naturalnie to tylko kilka regulacji dotyczących fachu komornika, należałoby jednak precyzyjnie zapoznać się z pozostałymi warunkami, które musi spełniać osoba, która chce wykonywać pracę w charakterze komornika sądowego.

Tags: praca, zawody, komornik