Jaki sposobem dobrze zarządzać firmą?

Posted on 12/09/2020 8:17am

W dzisiejszych czasach, jakie charakteryzuje niebywała konkurencja w każdej dziedzinie gospodarki liczy się efektywność przedsiębiorstwa. Właściwe zarządzanie firmą na każdym jej szczeblu jest jednym z kluczowych elementów, jakie składają się na całościowy sukces przedsiębiorstwa.


W literaturze jak i w praktyce odnajdziemy sporo metod kierowania, jakie były używane do kierowania biznesem na przestrzeni dekad. Jedną z uznanych a zarazem skutecznych metodologii jest zarządzanie przez cele a więc tak zwane MBO - rekomendowane zarządzanie przez cele. Jest to program, w jakim cele przedsiębiorstwa są wyraźnie sprecyzowane, tak aby pracownicy mieli konkretny obraz tego, w w jakim kierunku zmierza biznes. Cele w firmie, która stosuje działanie MBO są wspólnie definiowane przez menedżerów i podwładnych, a progres pracy jest regularnie sprawdzany.


informacje
Author: Eli Christman
Source: http://www.flickr.com


Chryzantema wielkokwiatowa
Author: Dorcia


Niezwykle ważną kwestią jest egzekwowanie konkretnych zasad podczas wyznaczania celów organizacji (w zgodzie z zasadą SMART) - powinny być one umieszczone w kolejności ich znaczenia, muszą być zgodne z ogólną polityką organizacji a także realne do osiągnięcia jak również ambitne. Warto dodać, że w całość procesu powinni być zaangażowani wszyscy podwładni, a indywidualny wysiłek podporządkowany jest wspólnemu celowi.

Po przeanalizowaniu tego wpisu, polecam due diligence odmienne informacje na omawiany temat, które okażą się nie mniej zajmujące.

Całość MBO można zdefiniować jako model, który w końcowym rozrachunku jest mocno skoncentrowane na osiąganiu założonych rezultatów. W ten sposób niezwykle łatwo można ocenić postępy a tym samym porównać pracowników na konkretnych stanowiskach.
Trzeba jednak pamiętać o tym, aby samo dążenie do wykonania zadań nie niszczyło ducha zespołu oraz efektywnej współpracy. Dlatego też trzeba stale weryfikować czy zarządzanie przez cele w naszej firmie przynosi zakładany skutek i nie powoduje niepotrzebnych napięć.

Tags: moc, konkurencja, proces