Jaki sposobem dobrze zarządzać firmą?

Posted on 15/11/2018 10:53pm

W dzisiejszych czasach, jakie charakteryzuje niebywała konkurencja w każdej dziedzinie gospodarki liczy się efektywność przedsiębiorstwa. Właściwe zarządzanie firmą na każdym jej szczeblu jest jednym z kluczowych elementów, jakie składają się na całościowy sukces przedsiębiorstwa.




W literaturze jak i w praktyce odnajdziemy sporo metod kierowania, jakie były używane do kierowania biznesem na przestrzeni dekad. Jedną z uznanych a zarazem skutecznych metodologii jest zarządzanie przez cele a więc tak zwane MBO - rekomendowane zarządzanie przez cele. Jest to program, w jakim cele przedsiębiorstwa są wyraźnie sprecyzowane, tak aby pracownicy mieli konkretny obraz tego, w w jakim kierunku zmierza biznes. Cele w firmie, która stosuje działanie MBO są wspólnie definiowane przez menedżerów i podwładnych, a progres pracy jest regularnie sprawdzany.


informacje
Author: Eli Christman
Source: http://www.flickr.com


Chryzantema wielkokwiatowa
Author: Dorcia


Niezwykle ważną kwestią jest egzekwowanie konkretnych zasad podczas wyznaczania celów organizacji (w zgodzie z zasadą SMART) - powinny być one umieszczone w kolejności ich znaczenia, muszą być zgodne z ogólną polityką organizacji a także realne do osiągnięcia jak również ambitne. Warto dodać, że w całość procesu powinni być zaangażowani wszyscy podwładni, a indywidualny wysiłek podporządkowany jest wspólnemu celowi. Całość MBO można zdefiniować jako model, który w końcowym rozrachunku jest mocno skoncentrowane na osiąganiu założonych rezultatów. W ten sposób niezwykle łatwo można ocenić postępy a tym samym porównać pracowników na konkretnych stanowiskach.




Trzeba jednak pamiętać o tym, aby samo dążenie do wykonania zadań nie niszczyło ducha zespołu oraz efektywnej współpracy. Dlatego też trzeba stale weryfikować czy zarządzanie (czytaj tutaj) przez cele w naszej firmie przynosi zakładany skutek i nie powoduje niepotrzebnych napięć.

Tags: moc, konkurencja, proces