Jak powinny się prezentować toalety publiczne? Jakiego rodzaju powinny być w nich użyte materiały, a jakie wyposażenie?

Posted on 15/05/2019 7:34am

Każdy z nas niekiedy musi korzystać z toalety publicznej, niestety dość często jest to zdarzenie traumatyczne. Toalety są mało zachęcające, śmierdzące, niedostosowane dla niepełnopsrawnych lub matek, brakuje w nich najistotniejszych elementów, na przykład przewijaki dziecięce. Na szczęście to już się zmienia, lecz pytania pozostają tego samego rodzaju. Czyli co musi się znaleźć w toalecie publicznej, jakiego typu rozwiązania są w stanie zapewniać najbardziej wysoki komfort oraz bezpieczeństwo?


toaleta
Author: Brian Kelley
Source: http://www.flickr.com
Przy projektowaniu publicznej toalety powinno się pamiętać o wielu kwestiach, takich jak wspomniane przewijaki dziecięce, Ludzie niestety często nie szanują tego typu miejsc, stąd więc materiały wykorzystywane do urządzenia i wykończenia toalet ogólnodostępnych powinny być bardzo trwałe i odporne na rożne oznaki wandalizmu. Na rynku możemy zakupić dużą ilość materiałów, spośród nich korzystnie wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia poszczególnych miejsc. W publicznej toalecie trzeba dbać o bezpieczeństwo użytkowników, więc musimy zmniejszyć do minimum ryzyko upadku.

Skorzystajmy więc z antypoślizgowych płytek ceramicznych na podłogę. Nadają się też gres czy kamień naturalny. Pamiętajmy, by wybrany materiał zniósł natężenie ruchu, musi być także łatwy w utrzymaniu czystości. Na ścianę będzie pasować wiele materiałów, jak kamień naturalny, gres czy stal nierdzewna. Faktycznie powinniśmy zrezygnować z farby. Miejmy na uwadze jednakże, iż w toaletach jest wilgotno, więc należy unikać materiałów podatnych na korozję, lub takich, co łatwo przyjmują wilgoć. Najkorzystniej jak ściany są czymś obłożone, ażeby różnorodne zachlapania nie dostawały w głąb, ale mogły swobodnie spływać.


A co z sufitem? Najlepiej zastosować tam płyty z wełny mineralnej lub panele z listwy aluminiowej. Jak powyżej są rurociągi, to jednakże bardziej korzystnym pomysłem będzie podwieszany sufit, jaki zagwarantuje bezproblemowy dostęp w razie jakiejś awarii. Być może taki dostęp nie będzie potrzebny, wtedy lepsze będą płyty z krzemianu wapnia, jakie prościej odnowić. Nie zapominajmy o wyposażeniu dodatkowym, jak kosze na śmieci. Muszą być w sąsiedztwie umywalek oraz w kabinach. Niezbędne są także odświeżacze powietrza oraz środki dezynfekujące. Do kobiecych toalet powinniśmy dodać kosze sanitarne oraz torebki higieniczne. Nie zapominajmy o stanowisku do przewijania niemowląt. To udogodnienie spowoduje, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców.

Tags: toalety, Urządzenia, rurociągi