Grill w środku zimy? Dlaczego nie! Jest na to dobry sposób. Możesz cieszyć się smakiem grillowanych potraw przez cały rok

Posted on 08/02/2019 8:01am

Czasem pojawia się dziwna zachcianka, i to w środku zimy, na przykład potrawa z grilla. Pogoda za oknem szczerze przeszkadza w spełnieniu takiej zachcianki, całe szczęście istnieje właściwe wyjście.


Author: Darcy
Source: http://www.flickr.com
Możemy przecież skorzystać z małego elektrycznego grilla lub z patelni grillowej. Na rynku dostępnych jest wiele typów takich patelni, każda z nich jednak posiada określone istotne zalety i wady, czyli różna cena, powłoka czy grubość dna. Czy planujesz zakupić taka patelnię, czy wiesz w miarę dużo, jak wybrać najlepiej?

Najczęściej patelnie grillowe mają prostokątny albo kwadratowy kształt, jednocześnie jesteśmy w stanie trafić na okrągłe modele. Odznaczają się niezbyt równym dnem, które jest żłobione w rowki. Po co te rowki, można się spytać? Otóż, takie nierówne dno zapewnia, iż tłuszcz, który wytopi się z danej potrawy będzie ściekał po prostu na dno rowków, co oznacza, iż danie nie będzie nim nasiąkać. Duża ilość patelni wyposażonych jest także w wyżłobienie z boku patelni, pomaga to podczas wylewania zbyt dużej ilości wytopionego tłuszczu.

Kuchnia
Author: Bill Wilson
Source: http://www.flickr.com
Wyglądem tego typu patelnia jest podobna do brytfanny - np. takiej: , chociaż to różne modele. To również dzięki rowkom przygotowane potrawy prezentują się tak samo, jak te zrobione na normalnym grillu. Patelnie grillowe bez problemu można stosować na wielu rodzajach kuchenek. Istnieje jednak specjalna wersja, jaką możemy stosować do kuchenek indukcyjnych. Najlepiej wybrać patelnie grillowe, które odznaczają się grubym dnem, takie na minimum 5 milimetrów. Chociaż taka patelnia długo się nagrzewa, to następnie z powodzeniem zwraca nagromadzone ciepło potrawie. Możemy ją jednocześnie rozgrzać do wysokiej temperatury, co jest niezbędne jeśli chcemy mieć pyszną potrawę z grilla. Uważajmy żeby nie przegrzać, zwłaszcza odnosi się to do potraw robionych w kuchenkach indukcyjnych.

Najlepiej, by patelnia grillowa posiadała wskaźnik nagrzania. Umożliwi to w ocenie, czy patelnia jest już właściwie nagrzana, ażeby rozpocząć smażenie. Taki wskaźnik również pokaże nam, czy patelnia jest już właściwie ostudzona, ażeby można było ją oczyścić. Pamiętajmy bowiem, iż ze względu na grube dno tego typu patelnie grillowe dość wolno traca temperaturę, a jedynie całkowicie już zimne naczynie można umyć nie ryzykując uszkodzenia powierzchni. Powinniśmy o tym pamiętać, bo to wspaniałe urządzenie posiada swoje wymogi i jeśli je zaniedbamy, to być może niechcący coś zepsujemy.