Energooszczędne typy żarówek a barwa emitowanego przez nie promieniowania świetlnego.

Posted on 05/01/2019 7:35am

Oko ludzkie jest zbudowane w taki sposób, że najbardziej odpowiednim oświetleniem jest dla niego światło naturalne. Lecz człowiek sporą część dnia spędza w rozmaitych pomieszczeniach, które przez praktycznie cały czas są doświetlane sztucznym światłem. Jakiś czas temu nie było wielkiego wyboru i zwykłe żarówki stanowiły jedyne możliwe źródła oświetlenia. Sterować dało się tylko ich mocą, to znaczy ilością emitowanego promieniowania świetlnego.
Przykład sufitu podwieszanego
Author: sarae
Source: www.flickr.com
To, w jaki sposób dopasowane jest oświetlenie w danym pomieszczeniu może mieć bardzo duży wpływ nie tylko na stan wzroku, lecz również na samopoczucie ludzi, którzy w nim przebywają. Ważne jest więc nie tylko właściwe zaplanowanie źródeł światła w różnych punktach wnętrza. Tak samo ważne jest to, jaki typ lamp będzie zastosowany. Światło zbyt zimne lub zbyt ciepłe będzie męczące, powodować może rozmaite dolegliwości, zawroty głowy, senność lub przeciwnie, wzmagać agresję. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie innego oświetlenie w pomieszczeniach przeznaczonych do pracowania i innego w miejscach, gdzie chce się wypoczywać i wyciszać.Światło ciepłe, jakie jest podobne do naturalnego do tej pory bardzo dobrze oddawały klasyczne żarówki. Zimna barwa światła była charakterystyczną cechą takich rodzajów światła, jak świetlówki czy lampy LED. Obecnie bardzo dużo rodzajów źródeł światła jest w stanie dać światło o barwie podobnej do naturalnej. Najnowocześniejsze lampy halogenowe dobrze oddają temperaturę barwową światła naturalnego. Tak samo ważne jak charakter wyświetlanego światła (polecamy włącznik światła szklany) będzie również zużycie prądu potrzebnego do wyprodukowania jakiejś ilości promieni świetlnych.

lampy ścienne
Author: Danny Fowler
Source: http://www.flickr.com
Jak się okazuje najkorzystniej w tym względzie wypadają świetlówki LED, których energooszczędność jest od dawna cechą różnicującą je od innych źródeł światła. Nowoczesne świetlówki LED zużywają wielokrotnie mniej energii, przetwarzając ją praktycznie w całości na promieniowanie świetlne, podczas kiedy tradycyjne żarówki produkowały bardzo dużą ilość ciepła przy jednoczesnym zużyciu zaledwie kilku procent na wyemitowanie światła.

W tym miejscu odnajdziesz mnóstwo interesujących danych na opisywany wątek - wystarczy wejść na nasz odnośnik, a z pewnością dane tam zawarte będą wartościowe.

/J]

Tags: światło, świetlówki, oko