Dekorowanie ścian w mieszkaniu dzisiaj i dawniej, czyli jak zmienia się moda na wykończenie wnętrz.

Posted on 10/10/2021 7:40am

Kwestia wykończenia ścian, zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak też w lokalu użytkowym, stała się istotnym elementem wykończenia wnętrza. O ile dawniej wątpliwą dekorację stanowić mogły co najwyżej marnej jakości papierowe tapety z wyświechtanym motywem, przeważnie kwiatowym, o tyle dziś dekoracje ścienne mają przeróżne faktury.

przykładowa fototapeta
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Do wykończenia ścian stosuje się zarówno najróżniejsze kolory farb, przez dekoracje strukturalne, a na drewnianych albo szklanych okładzinach kończąc. Dzięki tej ogromnej możliwości można uzyskać nietuzinkowe efekty, stające się wizytówką danego wnętrza i podkreślające charakter właścicieli.

Jeśli po przeanalizowaniu tego problemu, będziesz posiadać chęć na więcej danych, to kliknij i zobacz, jakie porządne informacje (https://tablicowo24.pl/kategorie/flipchart/) zawiera ten tekst.

Pod koniec ubiegłego wieku hitem były kolorowe fototapety z nadrukowanym motywem krajobrazu (zobacz na twoje-fototapety.pl), zwykle błękitnego morza i żywo zielonych palm. Jako że była to dekoracja nie dość, że kiepskiej jakości, ale dodatkowo mocno kiczowata, to dosyć szybko poznikały one z domów na długi czas, ustępując miejsca sterylnie gładkim ścianom. Ale w ostatnich latach fototapety powracają triumfalnie, zajmując zaszczytne miejsce, jako dekoracja nie tylko którejś ze ścian salonu, ale znajdując zastosowanie również jako dekoracja ściany w kuchniach oraz łazience.

tapeta do pokoju dla dziecka
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
Współczesne fototapety są wykonane na różnych podłożach i w zależności od rodzaju podkładu mogą być zastosowane nie tylko w suchych pomieszczeniach, takich jak pokój, lecz z powodzeniem daje się je położyć także w pomieszczeniach o sporej wilgotności albo narażonych na zabrudzenie, na przykład w kuchni. W takich miejscach nie kładzie się papierowej fototapety, ale na podkładzie z winylu lub włókna. Jako że ograniczeniem do wykonania określonego nadruku na fototapecie jest dziś wyłącznie wyobraźnia twórcy, to również efekty działania tej wyobraźni bywają oszałamiające.

Właściwie dobrane motywy fototapety potrafią zmienić wnętrze w sposób całkowicie zaskakujący i z mało przytulnego pomieszczenia uczynić centrum mieszkania, powiększając go optycznie. Koszt zakupu fototapety nie jest bardzo wysoki, zatem zabierając się za remont, warto rozważyć zmianę dekoracji ściennej, by przemienić dane wnętrze, nadając mu zupełnie innego charakteru.

Tags: salon, dekoracje, wykończenia